İnternet Bağımlılığı

İnternet getirdiği kolaylıklar sayesinde hayatımızın vazgeçilmezleri arasında çoktan yerini almış durumdadır. Ancak aşırı ya da kontrolsüz kullanıldığında sorunlara yol açabilmektedir. İnternet bağımlılığı yerine “patolojik internet kullanımı”,”problemli internet kullanımı”, kompulsif internet kullanımı” gibi kavramlar da kullanılabilmektedir. Kişide internet bağımlılığından söz edebilmek için internet kullanımının denetimden çıkması, internette aşırı zaman geçirme, internete bağlanılamadığında sinirlilik, kaygı, çökkünlük gibi belirtilerin görülmesi ve aşırı internet kullanımının okul ya da meslek yaşamını olumsuz bir şekilde etkilemesi gerekmektedir.

Erkek cinsiyet, ergenlik ve genç erişkinlik dönemi, ailede yüksek gelir seviyesi, dürtüsellik, yalnızlık, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, depresyon, anksiyete gibi bir ruhsal bozukluğun varlığı, internette geçirilen süre, sosyal ve oyun uygulamalarını kullanma internet bağımlılığı için risk oluşturmaktadır.

İnternet bağımlılığı belirtileri nelerdir?

  • İnternet kullanım süresinin giderek artması
  • İnternet kullanım süresi artırılmazsa alınan keyfin giderek azalması
  • İnternette neler olduğu hakkında takıntılı düşünceler geliştirilmesi
  • Ağır ve uzun süreli internet kullanımı sonunda kişide öfke hali ve bunaltının görülmesi
  • Genellikle planlanandan daha uzun süre internet kullanımı
  • Boş zamanları sadece internet ile değerlendirme
  • Uykusuzluk, evlilik problemleri, işe veya randevulara geç kalma gibi sorunlara yol açmasına rağmen internet kullanımının aşırı olarak devam etmesi
  • İsteyerek ya da istemeyerek internete basma hareketi yapma
  • Her türlü sıkıntılı durumdan kurtulmak için internete bağlanma

İnternet Bağımlılığı Tedavisi

İnternet bağımlılığı tedavisi “psikoterapi” ve “farmakoterapi” ile mümkündür. Eşlik eden bir ruhsal bozukluk varsa tedavide mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Bilişsel davranışçı terapi internet bağımlılığında kullanılan en popüler terapi yöntemidir. İnternet bağımlılığı açısından riskli kişilerin psikiyatrist tarafından değerlendirilip uygun bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak siz ya da çocuğunuz hayata internet üzerinden bağlanıyor, sanal iletişimi yüzyüze iletişime tercih ediyorsanız, gerçek dünyadan ve gerçek ilişkilerden kopmadan ve ruhsal sorunlarınız ortaya çıkmadan lütfen psikiyatristinize başvurunuz.