Çirkin Bebek Doğurma Fobisi

çirkin bebek fobisi

Aliye, 36 yaşında,

36 yaşında kadın hasta , 21. gebelik haftasında bebeğini  dünyaya getirmek istemediği için yoğun suçluluk hissi  ile tarafıma başvurdu. Doğum sürecini ve sonrasını düşündüğünde çarpıntı, terleme, baş dönmesi, bulantı, kusma, yüzünde uyuşma yaşıyor, “bebek çirkin doğacak , yüzü aklıma geldiği zaman  yerimde duramıyorum” şeklinde ifade ediyordu.

Yıllarca bir gün bebeği olursa çirkin olacağına inanmış , bu nedenle 35 yaşına kadar evlenmemişti.  Öyküsünde erkek  olan ikizinin  ölü doğduğunu, annesine bebeği göstermediklerini, anneannesinin  ise annesini teselli etmek adına  “ kız ölseydi daha çok üzülürdük, en azından çirkin olan öldü.” dediği öğrenildi. Aliye Hanım’ın annesi çok kez düşük yapmıştı,  bu nedenle Aliye Hanım’ın başka kardeşi yoktu.

Çocukluğunun annesini hep mutsuz hatırlayan Aliye Hanım; 4 yaşında iken anneannesinin yanına gönderilmiş,7 yaşına kadar tatiller dışında anneanne ve dede ile yaşamıştı. Yıllar sonra ise o dönemde  annesinin depresyon nedeni ile hastaneye yatırıldığını ve şok tedavisi aldığını öğrendi.7 yaşından sonra onun  için hayat daha da zor olmaya başlamıştı. Anneannesini özlüyordu.

Babası “güzel kızım” diye seslendiği zamanlarda huzursuzluk yaşıyor, ağlıyor , odasına kapanıyordu. Babasının bu söylemi ona çirkin olduğu için öldüğüne inandığı erkek kardeşini anımsatıyor, güzel olduğu için yaşadığını, bir gün güzelliğini kaybederse öleceğini düşündürüyordu. Ayrıca görüşme esnasında sanki tüm kardeşlerinin ölümünden kendi sorumluymuşçasına suçluluk yaşıyordu. Üstelik anne ve babasının tek kızı olan Aliye Hanım  annesini ve babasını mutlu edemediği için anneannesinin yanına gönderildiğine inanmıştı.

Alınan öykü ile Aliye Hanım’ın  çirkin bebek doğurma fobisinin kökenleri anlaşılmış ve kısa süreli dinamik psikoterapi ile tedavi uygulanmıştır. Devam eden süreçte Aliye Hanım’ın doğumu sağlıklı bir şekilde gerçekleşmiştir.

YÖNETİM / ÜYELİKLERFEDERASYON / DERNEK
jineseks
IICPI
cisef
cised
psikoder
ADRESUzm. Dr. Fatma Coşar Kliniği
Konacık mah. Oğuzhan cd. No 30/A, 48400 Bodrum/Muğla
İLETİŞİMDE KALINSosyal Medyada Fatma Coşar
Tüm sosyal platformlarda sizler değerli danışanlarımız için kaliteli içerik üretiyor ve yayınlıyoruz. Bizi Takipte kalın