Vajina Fobisi , Vaka Örneği

vajisinmus

45 yaşında erkek  hasta ,bekar, hiç evlenmemiş. Anne ve babasının evlenme baskılarına dayanamadığı için geldiğini belirten Ahmet Bey’in  hiç romantik ya da cinsel bir ilişkisi olmamış.

Üniversite döneminde bir kadına aşık olduğunu, ancak hiç bir zaman ona  açılamadığını, onunla konuşmayı düşündüğünde ise korku,yoğun kaygı hali, huzursuzluk, bulantı, çarpıntı, nefes darlığı yaşadığını belirtti. Ahmet Bey’in cinsel öyküsü alındığında cinsel isteğinin arttığı dönemlerde gece kaygı ve korku ile uyandığı, karanlık sokaklarda kaybolma ya da derin kuyulara düşme temalı tekrar eden rüyalarının olduğu öğrenildi.

Öykü derinleştirildiğinde ise Ahmet Bey’in 8 yaşında iken diğer odada annesinin çığlık sesini duyduğu, kokarak  o odanın kapısına gittiğinde ise annesinin doğumuna  tanıklık ettiği öğrenildi. O dönemin kendisini çok etkilemediğini belirten Ahmet Bey, ergenlik sürecinde arkadaşları ile cinsellik hakkında konuşurken şiddetli korku yaşamış, ağlamaya başlamış ve arkadaşlarının kendisi ile dalga geçmesine maruz kalmıştı.

Daha sonraki süreçte pornografik bir görüntü ile karşılaştığında benzer korkular yaşadığı ve aklına vajina hayali geldiğinde adeta yok olacağı, koybolacağı, yutulacağına dair inanç geliştirdiği saptanmıştı. Alınan öykü ve devam eden görüşmelerde Ahmet  Bey Vajina Fobisi ön tanısı ile takip edilmiş,  heteroseksüel cinsel  yöneliminin olduğu,  herhangi bir cinsel işlev bozukluğunun olmadığı tespit edildi.

Tedavi sürecinde Duygusal şema terapi uygulandı,  8 yaşındaki travmatik anıları üzerinde çalışılarak vajina fobisinin üstesinden gelmesi sağlandı.

YÖNETİM / ÜYELİKLERFEDERASYON / DERNEK
jineseks
IICPI
cisef
cised
psikoder
ADRESUzm. Dr. Fatma Coşar Kliniği
Konacık mah. Oğuzhan cd. No 30/A, 48400 Bodrum/Muğla
İLETİŞİMDE KALINSosyal Medyada Fatma Coşar
Tüm sosyal platformlarda sizler değerli danışanlarımız için kaliteli içerik üretiyor ve yayınlıyoruz. Bizi Takipte kalın