Yaşamlarını zehir ediyor: İşte dünyanın en tuhaf fobileri! (Sabah Gazetesi)

FOBİA

Kusma fobisinden tırnak kesme sesinden rahatsız olana, hatta bebeği çirkin olacak diye evlenmek istemeyene fobiler psikolojinin sonsuz vahalarından biri… Psikoloji uzmanlarına tanık oldukları en tuhaf fobi vakalarını sorduk.

Fobiler çok geniş bir alem. Psikolojinin en özel alanlarından biri… Çoğunun altında sürpriz bir travma, şaşırtan bir geçmiş yaşam deneyimi yatıyor… Biz öyle, kapalı yerde kalma, böcek gibi fobilerin peşine düşmedik. Psikoloji uzmanlarından bugüne kadar duymadığınız vakalar aldık. Onların bile karşılaştıklarında “Böylesini ilk defa görüyorum” dediği vakalar…

Çocuğu çirkin olacak diye evlenmedi.

liye Hanım 36 yaşında bir kadın hasta. 21’inci gebelik haftasında bebeğini dünyaya getirmek istemediği için yoğun suçluluk hissi ile tarafıma başvurdu. Doğum sürecini ve sonrasını düşündüğünde çarpıntı, terleme, baş dönmesi, bulantı, kusma, yüzünde uyuşma yaşıyor, “Bebek çirkin doğacak, yüzü aklıma geldiği zaman yerimde duramıyorum” şeklinde ifade ediyordu duygularını. Yıllarca bir gün bebeği olursa çirkin olacağına inanmış, bu nedenle 35 yaşına kadar evlenmemişti. Öyküsünde erkek olan ikizinin ölü doğduğunu, annesine bebeği göstermediklerini, anneannesinin ise annesini teselli etmek adına “Kız ölseydi daha çok üzülürdük, en azından çirkin olan öldü” dediği öğrenildi.

Babası “güzel kızım” diye seslendiği zamanlarda huzursuzluk yaşıyor, ağlıyor, odasına kapanıyordu. Babasının bu söylemi ona çirkin olduğu için öldüğüne inandığı erkek kardeşini anımsatıyor, güzel olduğu için yaşadığını, bir gün güzelliğini kaybederse öleceğini düşündürüyordu. Ayrıca görüşme esnasında sanki tüm kardeşlerinin ölümünden kendi sorumluymuşçasına suçluluk yaşıyordu. Üstelik anne ve babasının tek kızı olan Aliye Hanım annesini ve babasını mutlu edemediği için anneannesinin yanına gönderildiğine inanmıştı. Alınan öykü ile Aliye Hanım’ın çirkin bebek doğurma fobisinin kökenleri anlaşılmış ve kısa süreli dinamik psikoterapi ile tedavi uygulanmıştır. Devam eden süreçte Aliye Hanım’ın doğumu sağlıklı bir şekilde gerçekleşmiştir.

Son Dakika Haberleri

https://www.sabah.com.tr/roza/ruh-sagligi/yasamlarini-zehir-ediyor-iste-dunyanin-en-tuhaf-fobileri

YÖNETİM / ÜYELİKLERFEDERASYON / DERNEK
jineseks
IICPI
cisef
cised
psikoder
ADRESUzm. Dr. Fatma Coşar Kliniği
Konacık mah. Oğuzhan cd. No 30/A, 48400 Bodrum/Muğla
İLETİŞİMDE KALINSosyal Medyada Fatma Coşar
Tüm sosyal platformlarda sizler değerli danışanlarımız için kaliteli içerik üretiyor ve yayınlıyoruz. Bizi Takipte kalın